Dobry motocykl do jazdy w terenie

Jazda w terenie uprawiana jest przez zdecydowaną większość motocyklistów. Chociaż niektórzy doskonale czują się równie dobrze na torze wyścigowym. Nie o nich jednak będzie mowa, a o tych osobach, które wolą jazdę w terenie. Jaka maszyna będzie dla nich najodpowiedniejszą propozycją?

Odpowiednia klasa motoru

Do tego typu jazd w terenie, przydać się może motocykl enduro. W związku z wymaganymi parametrami, tego typu maszyny dzieli się na poszczególne klasy:

  • klasa E1 – motory o pojemności od 100 do 125 cm3 z silnikiem dwusuwowym lub motocykle o pojemności od 175 do 250 cm3 z silnikiem czterosuwowym;
  • klasa E2 – o pojemności od 175 do 250 cm3 z silnikiem dwusuwowym lub o pojemności od 290 do 450 cm3 z silnikiem czterosuwowym;
  • klasa E3 – o pojemności od 290 do 500 cm3 z silnikiem dwusuwowym lub o pojemności od 475 do 650 cm3 z silnikiem czterosuwowym..

Wiele osób przyznaje, że tak naprawdę są to maszyny uniwersalne, które można wykorzystywać na różnych terenach. Po części odpowiedzialna jest za to odpowiednia homologacja.

Który motor enduro?

Tak, motocykl enduro będzie dobrze sprawował się w terenie. Ale gdzie dokładnie? Istnieje kolejny podział tego typu maszyn na:

  • hard enduro – typowa maszyna wyczynowa,
  • soft enduro – bardziej odporne na wszelkiego rodzaju awarie od hard enduro,
  • turystyczne enduro – polecane do pokonywania tras turystycznych, czy też po jeździe na mieście.

Oto kilka ciekawostek, które należy wiedzieć o tego typu motorach, jakie cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem.

Comments are closed.